Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

WYDARZENIA KLASY I - III

WYDARZENIA KLASY IV - VIII

AKTUALNOŚCI

HISTORIA SZKOŁY

Widok na kompleks budynków Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej (2022 r.)

 

     W gąbińskich alejach szkolne życie toczy się nieprzerwanie od 1927 roku, kiedy to pierwsi uczniowie rozpoczęli naukę w 7-klasowej szkole powszechnej. Niestety, budynek uległ zniszczeniu już we wrześniu 1939 roku i trzeba było czekać długich osiemnaście lat, by po raz kolejny usłyszeń wzywający na lekcję dzwonek.

      Decyzję o odbudowie szkoły podjęto 27 maja 1949 roku uchwałą Miejskiej Rady Narodowej. W inicjatywę zaangażowali się mieszkańcy, którzy powołali Społeczny Komitet Budowy Szkoły. Na jego czele stanęła Helena Czernic, żona miejscowego lekarza. W październiku 1957 roku w nowo wybudowanym gmachu naukę rozpoczęło 720 uczniów (do klas pierwszych przyjętych 100 dzieci). Okazały dwupiętrowy budynek zachwycał wtedy nowoczesnością.

      Obecnie w SP w Gąbinie w uczy 559 uczniów (w 29 oddziałach). Zatrudnionych jest 59 nauczycieli oraz 34 pracowników administracji i obsługi.

      W szkole czynnie działa kilka orgaznizacji: SU, PCK, LOP. Uczniowie mogą rozwijać swoje zainteresowania w kołach. Od lat działalność artystyczną prowadzą zespoły Brzdąc, Kantata oraz szkolny chór Marikon. Młodzi aktorzy spotykają się w ramach zajęć Koła Teatralnego Maska, a mole książkowe w Kole Miłośników Czytelnictwa (I-III) i Kole Przyjaciół Książki (IV-VIII).  Sprawność fizyczną dzieci rozwijają dzięki zajęciom w Szkolnym Klubie Sportowym  (współpracującym z Unią Związków Warszawy i Mazowsza) oraz udziałowi w licznych projektach, mi.in. ministerialnym programie WF z AWF.

 

NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA

  • NADANIE IMIENIA

10 maja 1970 roku Szkoła Podstawowa nr 2 w Gąbinie otrzymała imię pozytywistycznej poetki Marii Konopnickiej. Podczas uroczystości nastąpiło również przekazanie sztandaru ufundowanego przez Komitet Rodzicielski, zakłady pracy, liczne organizacje społeczne i polityczne.

  • ROZBUDOWA SZKOŁY 1988 – 1991

Nowe dwupiętrowe skrzydło mieści 10 sal lekcyjnych, dzięki czemu nauka odbywa się już tylko w systemie jednozmianowym.

  • HALA SPORTOWA

W 1998 roku do użytku zostaje oddana pierwsza w gminie hala sportowa. Obiekt posiada pełne zaplecze sportowe i dobre wyposażenie. Pełni też ważną rolę w środowisku, umożliwiając organizację imprez o charakterze sportowym i kulturalnym.

  • NOWY SZTANDAR

W 2005 roku Rada Rodziców przekazuje w ręce uczniów i nauczycieli nowy sztandar, który towarzyszy społeczności szkolnej podczas wszystkich ważnych uroczystości.

  • ROZBUDOWA SZKOŁY 2005 – 2009

14 maja 2009 roku nastąpiło uroczyste otwarcie nowego kompleksu szkolnego. Uczniowie zyskali możliwość nauki w nowoczesnie wyposażonych salach lekcyjnych i korzystania ze spełniającej najwyższe standardy stołówki.

Projekt współfinansowany przez UE oraz budżet Państwa w ramach ZPORR

  • RADOSNA SZKOŁA

Od 2011 roku uczniowie korzystają z nowoczesnego placu zabaw, który powstał dzięki wsparciu finansowemu w ramach rządowego programu  „Radosna Szkoła”.

  • SZKOŁA z KLASĄ

Dzięki przystąpieniu do programu finansowanemu przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności i wytężonej pracy w roku szkolnym 2019/2020 SP w Gąbinie uzyskała Certyfikat 2.0 oraz tytuł Szkoły z Klasą.

  • PLENEROWA SIŁOWNIA

Działające przy szkole Stowarzyszenie LAMPAS pozyskało grant w ramach programu Zdrowie dla Płocka (FundacjA ORLEN).  Dzięki funduszom w roku szkolnym 2021/2022 powstała plenerowa siłowania dla dzieci - ogólnodostępna, wielofunkcyjna bezpieczna strefa aktywności.

 

Data dodania: 2022-11-10 10:23:09
Data edycji: 2022-12-02 11:42:27
Ilość wyświetleń: 210

„Choćbyś poznał ziemię całą, 

Milion gwiazd jeszcze zostało!

Choćbyś gwiazdy znał na niebie,

Jeszcze musisz znać… sam siebie.“


Maria Konopnicka
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej