W klasie 6 c podczas zajęć z języka polskiego zostały wprowadzone przez panią Monikę Biniewicz dwie metody aktywizujące:
1.Edukacyjne gry polonistyczne. Dzieci miały za zadanie stworzyć w domu edukacyjne gry polonistyczne. Następnie podczas zajęć z języka polskiego zaprezentowały je oraz zapoznały inne dzieci z ich zasadami. Po skończonej prezentacji uczniowie w wyznaczonych przez nauczyciela grupach mogły skorzystać z „ planszówek” stworzonych przez ich kolegów i koleżanki. Dzieci przygotowały: gry planszowe, kalambury, quizy, gry ortograficzne oraz grę Śladami Stasia i Nel związaną z omawianą lekturą. Radości było, co niemiara, dlatego gry zagościły w klasie na naszych półkach. Często będziemy po nie sięgać oraz tworzyć nowe. W naszych zajęciach wzięły udział również mamy naszych uczennic- pani Karolina Guziak oraz pani Agata Szarota.
2.Lapbooki. Lapbooki to własnoręcznie wykonana książka gromadząca informacje na dowolnie wybrany temat.
Podczas zajęć z języka polskiego dzieci wycinały przygotowane przez nauczyciela szablony o różnych kształtach, na których zapisywały informacje dotyczące omawianej lektury np.: plan wydarzeń, czas i miejsce akcji, wypisywali bohaterów, układali i przyklejali puzzle z wizerunkiem Stasia i Nel wyszukiwali cytat z książki ich ulubionego bohatera, oraz zapisywali roślinność i zwierzęta kontynentu afrykańskiego.
Dzieciom bardzo spodobała się taka forma omawiania lektury. Metoda ta pobudziła kreatywność dzieci. Bardzo sprawdziła się przy usystematyzowaniu wiedzy oraz podczas powtórzenia do testu z lektury.
„Choćbyś poznał ziemię całą,
Milion gwiazd jeszcze zostało!
Choćbyś gwiazdy znał na niebie,
Jeszcze musisz znać… sam siebie.“
09-530 Gąbin
ul. Aleja Jana Pawła II 16