21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa nazywany także Dniem Kolorowej Skarpetki.
Nie bez przyczyny Światowy Dzień Zespołu Downa obchodzimy 21 marca. Data ta nawiązuje do dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21 parze chromosomów. Święto to zostało ustanowione w 2005 roku przez Europejskie Stowarzyszenie Zespołu Downa. Z kolei od 2012 roku patronat nad jego obchodami przejęła Organizacja Narodów Zjednoczonych. Wiele osób 21 marca celowo zakłada dwie różne skarpetki, chcąc solidaryzować się z tymi, którzy mają zespół Downa. Dzięki temu symbolowi oraz świętowaniu Światowego Dnia Zespołu Downa uświadamia się społeczeństwo, że pomimo trisomii 21 chromosomu, osoby z tym schorzeniem mają takie same potrzeby jak inni. Symbolem tego święta są skarpetki nie do pary, które pokazują niedopasowanie społeczne, ale także genotypowe, jakie dotyka osoby z zespołem Downa.
Dzień Kolorowej Skarpetki to również doskonała okazja do zwrócenia uwagi na kwestie związane z tolerancją, akceptacją różnorodności oraz na potrzebę pozytywnego podejścia do życia. Skarpetki mogą być symbolem jedności w różnorodności, ponieważ niezależnie od koloru czy wzoru, wszystkie mają jedno wspólne - pełnią praktyczną funkcję, ale mogą też być wyrazem osobistego stylu i wyjątkowości. Jest to doskonała okazja do wyrażenia swojej osobowości i radości poprzez... skarpetki!
Dzień Kolorowej Skarpetki to doskonała okazja do tego, aby wyjść ze schematów, pokazać swoją kreatywność i radość poprzez drobny, ale znaczący detal w swoim ubiorze.
„Choćbyś poznał ziemię całą,
Milion gwiazd jeszcze zostało!
Choćbyś gwiazdy znał na niebie,
Jeszcze musisz znać… sam siebie.“
09-530 Gąbin
ul. Aleja Jana Pawła II 16